Úsporné domy, za dobré ceny!

Kontaktujte nás

Máte viac otázok o životnosti? Píšte...

Životnosť

1) Aký materiál je použitý pri stavbe domu a strechy?

Nosná konštrukcia stien a strechy je vždy drevo. Aj pri stene a streche sa používa ešte veľa tepelnoizolačných materiálov ako minerálna vlna či polystyrén. Pri paneloch na opláštenie samotného panelu sa používa ešte výrobok „fermacell", sádrovláknitá doska. Je vyrobený zo sadry a vlákna, lisovaný a impregnovaný, má skvelé protipožiarne a statické vlastnosti. Ak chcete viac informácií o fermacelle, nájdete ich na stránke výrobcu www.xella.sk. Ako strešnú krytinu používame hlavne kanadský šindeľ, ale môže to byť aj škridľa BRAMAC, iná škridľa, alebo plech. V cene v štandardnom prevedení je šindeľ, alebo niekoľko typov BRAMAC. Iné strechy je potrebné naceniť zvlášť.

2) Aká je nosnosť strechy, napr. v zime keď napadne sneh?

Samotné väzníky alebo tesárske krovy projektované na strechu sú ešte pri naprojektovaní výrobnej dokumentácie staticky posúdené. Pri statických výpočtoch sa používa snehová záťaž pri hrúbke snehu 4m. Väzníky majú európsky certifikát CE.

3) Aké okná sú v štandardnej ponuke?

Momentálne v štandarde ponúkame plastové 5 komorové okná s tepelnoizolačným trojsklom, kde tepelná vodivosť je U=0,6W/m2K. Samozrejme za príplatok je možné objednať okná aj s dekorom (farebná fólia imitujúca drevo vo farbe zlatý dub, alebo mahagón), alebo drevené okná.

4) Dajú sa k domu pristavať dodatočne izby?

Áno, dajú sa pristavať ďalšie izby. Prístavba je relatívne jednoduchá s minimálnym zasahovaním do chodu domácnosti.

5) Dá sa spraviť podpivničenie?

Samozrejme dá sa urobiť aj podpivničenie, čo potom vlastne nahradí základovú dosku. Závisí len od finančných možností a potrieb zákazníka. 

6) Dá sa spraviť dodatočne nadstavba?

Dá sa spraviť aj nadstavba, ale keď zákazník uvažuje o tom, že v budúcnosti bude robiť nadstavbu, mal by na to myslieť už pri objednávke, môže mu to v budúcnosti ušetriť veľa peňazí

7) Ako vlastne stavba prebieha?

Stavba je naozaj rýchla, väčšina procesov je suchá, takže nečakáte kým niečo vyschne a vyzrie. Na zaliatu základovú dosku naši majstri urobia prípravu, vyrovnajú prípadné nedostatky a v deň stavby objednaný žeriav z kamióna poskladá panely, ktoré naša montážna čata ukotví. Žeriav ešte vyloží strešnú konštrukciu a potom už majstri robia latovanie a kladú strešnú krytinu. Keď je strecha ukončená, nastupujú vnútorné práce, ako podlahy, stropy, elektrické rozvody, vodoinštalácie, stierkovanie, obklady, dlažby, pokládka lamina, maľovanie, sanita. Zvonku sa ukončí fasáda, dom sa pripojí na siete a môžete sa sťahovať.

8) Aké sú záručné podmienky?

Na samotnú konštrukčnú časť domu poskytujeme DOŽIVOTNÚ záruku. Na jednotlivé časti vybavenia to je závislé od výrobcu. Konkrétne na podlahy je záruka 15 rokov, na šindeľ a Bramac až 30 rokov, na okná 7 rokov. Pri preberaní domu klient dostane potrebné doklady a certifikáty, kde sú všetky tieto údaje.

9) Neodnesie dom vietor? V týchto extrémnych časoch sa bojím, že ho podmyje, alebo odnesie voda.

Dom nám zatiaľ žiadny vietor odnikiaľ neodniesol. Dokonca ani v týchto extrémnych podmienkach. Okolo lietali rôzne strechy, ale naše domy stoja nepoškodené. Sú pevne ukotvené do základov, vynikajúco izolované, takže z hľadiska vetra sú bezpečné. Lietajúce domy, ktoré ste mohli vidieť pri tornádach, sú väčšinou stavané úplne inou technológiou. Samozrejme v prípade povodní tak ako každý iný dom je ohrozený aj tento. Preto starostlivo vyberajte miesto stavby.

10) Čo sa stane ak do domu narazí auto?

Závisí od sily nárazu, v najhoršom možnom scenári Vám náraz poškodí časť steny, zlomí nosné hranoly, ktoré sa však dajú vymeniť, doplniť minerálnou vlnou, znovu opláštiť a zatepliť. Oprava by mohla byť veľmi rýchla, pretože nepoužívame veľa mokrých procesov. Takýto prípad sa nám však ešte nestal, tak načo strašiť dopredu?

11) Čo v prípade, že na dom spadne strom?

Pravdepodobne by sa stalo niečo podobné ako v murovanom dome, strecha by sa poškodila a bolo by ju nutné opraviť. Všetky opravy sú však rýchle vďaka tomu, že máme všetky výrobné a realizačné výkresy domov a tak presne vieme, kde sa nachádzajú nosné hranoly a spoje.

12) Nescvrkne sa časom minerálna vlna v stenách?

Zatiaľ sa tento prípad nestal, pretože minerálna vlna ktorú používame je určená do zvislých konštrukcií.

13) Ako je dom chránený proti ohňu- veď je z dreva. Nezhorí?

Samozrejme aj montované domy musia spĺňať tie isté protipožiarne predpisy čo tehlové domy. Jednak drevo už vo výrobe (výroba KVH hranolov) je ošetrené proti všetkým škodcom, hnilobe a proti požiaru, drevená konštrukcia panelov je opláštená fermacellom, ktorý má vysokú požiarnu odolnosť, tiež použitá tepelná izolácia, minerálna vlna je nehorľavý materiál (jednoducho to nehorí, maximálne sa pri vysokej teplote roztopí). Panely majú certifikáty v krajine EU. Výrobca fermacellu dal urobiť požiarne skúšky, skúšky existujú aj na samotné panely.

14) Ako je dom chránený proti vode? Nebude mi do neho zatekať?

V obvodových paneloch je používaná parozábrana, cez ktorú vlhkosť do steny neprenikne. Pri jednotlivých spojoch v obvodových paneloch sú fólie- parozábrana, na jednotlivých paneloch lepené do seba samolepiacou vodotesnou páskou. Samotná základová doska je odizolovaná a ešte aj v podlahovej konštrukcii je použitá „separačná fólia" medzi vrstvami polystyrénu a polystyrén betónom. V sadrokartónovom stropnom systéme je tiež parozábrana, plus ešte na streche je vrstva izolácie proti vlhkosti. Cez fasádu tiež nemôže vlhkosť preniknúť do domu. Vlastne okrem steny a stropu je všetko robené tak a sú používané tie isté materiály ako pri murovanej stavbe.

15) Životnosť domu?

Výrobca udáva 50 rokov. (V USA môžete vidieť už 200 ročné montované domy z dreva). A na Slovensku by ste mohli určite nájsť tiež storočné drevenice. Ak si predstavíte o čo lepšie vieme dnes ošetriť drevo a ostatné materiály, koľko by ste povedali že tento dom vydrží?